FANDOM


Wyżeł weimarski krótkowłosy
Weimaraner kurzhaarlg
Wyżeł weimarski Blue Maya Lou
Wyżeł weimarski krótkowłosy
Grupa VII FCI
Inne nazwy Weimaraner, Weimaraner Vorstehhund, Weirman, Weimaraner Kurzhaarig
Kraj patronacki Niemcy
Wymiary
Wysokość suki: 56-65 cm,
psy: 59-70 cm
Waga suki: 25-35 kg,
psy: 30-40 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa VII, Sekcja 1,
nr wzorca 99
Wzorce rasy
FCI • • •
• •
Hodowle psów rasy Wyżeł weimarski krótkowłosy
Reproduktory rasy Wyżeł weimarski krótkowłosy

Wyżeł weimarski krótkowłosy - jedna z ras psów, należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych w podsekcji psów w typie gończego.

Rys historycznyEdytuj

Szare psy myśliwskie znane były w Niemczech co najmniej od 1630 roku. Jest kwestią sporną, czy wyżeł weimarski rzeczywiście już w obecnym kształcie był hodowany na dworze weimarskim. Pewne jest tylko to, że książę Karol August (1757-1828) był namiętnym myśliwym i sprowadził z Francji psy gończe. Wiadomo też, że umieszczał swoje psy u dworskich łowczych i chłopów, oraz że szare wyżły występowały głównie w okolicach Weimaru i Halle. W XIX wieku weimarska szlachta dla potrzeb myślistwa rozpoczęła pracę hodowlaną, której wynikiem jest obecna postać psa tej rasy. Do 1929 roku hodowla tej rasy była rygorystycznie kontrolowana przez Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego i nie zezwalano na nią poza granicami Niemiec.

Wzorzec Edytuj

Kliknij tutaj aby pobrać wzorzec ze strony ZKWP.

WyglądEdytuj

BudowaEdytuj

  • głowa jest raczej długa, stop umiarkowanie zaznaczony, mocne szczęki.
  • oczy są średniej wielkości; bursztynowe lub niebieskoszare.
  • uszy są obwisłe, osadzone wysoko, długie, lekko zawinięte.
  • tułów ma równą linię grzbietu, głęboką klatkę piersiową z szeroko rozstawionymi żebrami.
  • ogon jest noszony pod dowolnym kątem, często przycięty.

Szata i umaszczenieEdytuj

Umaszczenie jest srebrnoszare, dopuszczalne - mysioszare, białe znaczenie mogą występować wyłącznie jako małe znaczenia na piersi. Włos okrywowy może być cienki, nieco grubszy lub nawet szorstki. Istnieje także odmiana długowłosa wyżła weimarskiego, mniej popularna od wersji krótkowłosej. Długowłosy wyżeł ma sierść o długości 2,5-5 cm, z piórami z tyłu łap.

Zachowanie i charakterEdytuj

Wyżeł ten jest wierny, łatwy do prowadzenia, spokojny, inteligentny. Niekiedy samowolny, duża ciętość stwarza czasem problemy. Wymaga konsekwentnego właściciela - lubi sprawdzać jak dalego może się posunąć. Pies uczy się szybko, jest dominujący.

UżytkowośćEdytuj

Wyżeł weimarski krótkowłosy jest psem myśliwskim do polowań zarówno na dużą, jak i małą zwierzynę. Tropi wytrwale, ale bez nadmiernego zapału, ceni się jego węch. Pies nadaje się zwłaszcza do pracy po strzale (tropienia za farbą, aportowania postrzałka itd.). Pies ma przeciętne predyspozycje do stróżowania i obrony. Współcześnie jest także hodowany jako pies rodzinny, ale wymaga odpowiedniego prowadzenia.

Zdrowie i pielęgnacjaEdytuj

Dla wyżła weimarskiego najważniejszy jest ruch (minimum 70 min. dziennie). Jego mięśnie wymagają codziennych ćwiczeń- spacerów, biegania. Nie zaleca się trzymania tego zwierzęcia w mniejszym mieszkaniu. Gubi niewiele włosa. Pies tej rasy powinien być czesany raz w tygodniu przez 10 minut. Psy tej rasy przejawiają wysokie narażenie na skręt żołądka - w skutkach najczęściej prowadzący do zejścia śmiertelnego.

Linki zewętrzne Edytuj

Wikipedia
Powyższy artykuł zawiera udostępnione na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach treści pochodzące w pierwotnej wersji z artykułu Wyżeł weimarski krótkowłosy w polskiej Wikipedii. Lista autorów.