FANDOM


Książki-ikona

Pamiętaj, że stronę WikiPsy może edytować każdy dlatego należy zawsze zakładać, że artykuł o treści medycznej NIE ZOSTAŁ napisany przez weterynarza i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wścieklizna jest bardzo groźną i zawsze śmiertelną chorobą zakaźną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Chorobę wywołuje wirus wścieklizny. Wirus ten jest odporny na gnicie, tzn. w rozkładających się zwłokach może przeżywać nawet kilka tygodni. Odporny jest również na zamarzanie. Natomiast ogrzewany (w temperaturze 60 C) może przeżyć jedynie 5 min. Wrażliwy jest również na działanie większości środków dezynfekujących. Zakażenie następuje przez kontakt z chorym zwierzęciem i jego śliną. Czas jaki upływa od momentu zakażenia do wystąpienia objawów to w przypadku psów od 14 do 60 dni.

Objawy Edytuj

Przy klasycznym przebiegu choroby zwierzę zachowuje się nienormalni, traci świadomość, połyka przedmioty niejadalne, występują napady agresji. Wirus uszkadza nerwy twarzowe i czaszkowe – pies przyjmuje charakterystyczną postawę z opuszczoną żuchwą, ślini się i nie przyjmuje wody ponieważ ma porażone mięsnie przełyku. Głos zwierzęcia jest ochrypły, może wystąpić wytrzeszcz gałek ocznych. Wścieklizna przebiega również w formie nietypowej- cichej. Po niecharakterystycznych objawach wstępnych następuje porażenie mięsni żuchwowych i przełykowych, porażenie zadu. Śmierć chorego psa następuje po 2-7 dniach od wystąpienia objawów.

Leczenie Edytuj

Wścieklizna jest choroba nieuleczalną . Chore zwierzę musi być uśpione, gdyż zagraża otoczeniu.

Profilaktyka Edytuj

Pamiętajmy o obowiązkowym szczepieniu psa (szczeniak może być szczepiony od ósmego tygodnia życia).

CC SomeRightsReserved

Button Jamnix

Ten artykuł zawiera treści pochodzące ze strony www.jamnix.prv.pl udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5.