FANDOM


Greyhound
Greyhound - Sit!
Greyhound
Grupa X FCI
Inne nazwy English Greyhound, chart angielski
Kraj patronacki Anglia
Wymiary
Wysokość 70-76 cm (pies),
65-71 cm (suka)
Waga 23-36 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa X, Sekcja 3,
nr wzorca 158
AKC Hound Group
ANKC Grupa 4 - Hounds
CKC Grupa 2 - Hounds
KC(UK) Hound
NZKC Hounds
UKC Sighthounds & Pariah Group
Wzorce rasy
FCIAKCANKCCKC
KC(UK)NZKCUKC
Hodowle psów rasy Greyhound
Reproduktory rasy Greyhound

Greyhound - jedna z ras psów, należąca do grupy chartów, zaklasyfikowana do sekcji chartów krótkowłosych. Ostatnie zmiany we wzorcu pochodzą z dnia 24.06.1987. Greyhound nie podlega próbom pracy (do uzyskania praw hodowlanych lub championatu międzynarodowego nie są wymagane wyniki konkursów lub zawodów).

Greyhoundy są jedną z najstarszych ras psów. W starożytnym Egipcie były mumifikowane i chowane razem ze swymi właścicielami, grobowce często dekorowane były statuetkami greyhoundów. W dziełach starożytnego Egiptu spotykamy hieroglif psy bardzo przypominającego obecne greyhoundy - saluki i sloughi. Badania DNA wykazały jednak, że nie ma z tymi psami wiele wspólnego. Aleksander Wielki posiadał greyhounda o imieniu Peritas. O psie tym wspomina: Stary Testament (Księga Przysłów 30:29-31), Homer w Odysei - gdzie jedynym, który rozpoznał Odyseusza po jego powrocie był jego greyhound Argos, Chaucer w Opowieściach kanterberyjskich i Szekspir w Wesołych kumoszkach z Windsoru. Greccy i rzymscy bogowie często byli uwieczniani z greyhoundami u boku.

Do Europy został sprowadzony przez Rzymian, a następnie z Fenicjanami przywędrował do Anglii. Od tysięcy lat greyhoundy hodowano do polowań, podczas których miały za zadanie doścignąć zdobycz. Nie dążono do stworzenia samotnych myśliwych, greyhoundy miały współpracować z innymi psami. Przejście z myślistwa na tor wyścigowy utrzymało tę cechę ich osobowości. Greyhoundy przez długi czas kojarzono ze szlachtą. Od XI do XIV wieku angielskie prawo zabraniało "ludziom z plebsu" posiadania greyhoundów pod karą śmierci.

Jest wiele sprzecznych teorii na temat pochodzenia nazwy "greyhound". Jeden z autorów sugeruje, że oryginalnie typowy greyhound był szary (ang. grey). Inny mówi, że nazwa wywodzi się ze staroangielskiego grei, oznaczającego psa i hudr, znaczącego "myśliwy". Inna teoria głosi, że termin zaczerpnięto od słowa gre lub gradus, oznaczającego "najlepszego z psów".

Wikipedia
Powyższy artykuł zawiera udostępnione na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach treści pochodzące w pierwotnej wersji z artykułu Greyhound w polskiej Wikipedii. Lista autorów.