FANDOM


Znak Roboty Drogowe Ten artykuł wymaga rozbudowania, jeśli możesz, uzupełnij go.
Beagle
Beagle1
Beagle
Grupa VI FCI
Inne nazwy English Beagle
Kraj patronacki Wielka Brytania
Wymiary
Wysokość 33-40 cm cm
Waga ok.17 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa VI, Sekcja 3.1,
nr wzorca 161
AKC Hound
ANKC Grupa 4 (Hounds)
CKC Grupa 2 - Hounds
KC(UK) Hound
NZKC Hounds
UKC Grupa 2 - Scenthound
Wzorce rasy
FCIAKCANKC
KC(UK)NZKCUKC
Hodowle psów rasy Beagle
Reproduktory rasy Beagle

Beagle (English Beagle) to jedna z ras psów, należąca do grupy psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych. Zaklasyfikowana do sekcji psów gończych, w podsekcji psy gończe małe.

Historia rasy Edytuj

Rasa angielskich psów gończych istniejąca już w XIV wieku, używana do polowań w sforach na lisy i zające, powstała najprawdopodobniej z krzyżówek francuskich psów gończych i harrierów z terierami. Istnieją dwie teorie pochodzenia Beagla. Pierwsza, do której skłaniali się Bourdon i Dutheil na postawie starożytnych dzieł Ksenofonta, mówiła o antycznych praprzodkach greckich psów gończych. Trafiły one z Rzymianami do Anglii, gdzie krzyżowały sie z psami Normanów. Druga teoria odnosi się do dwóch ras psów gończych pochodzących z południa Francji - Gaskonii i Saintonge. Dały one początek southern houndsom, które przybyły do Anglii z kontynentu w okresie wojny stuletniej.

Wikipedia
Powyższy artykuł zawiera udostępnione na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach treści pochodzące w pierwotnej wersji z artykułu Beagle w polskiej Wikipedii. Lista autorów.